Reďkovka ZMES FARIEB 5g (3H)

Agrosel | Semená a sadba | Kód: 712029

Reďkovka ZMES FARIEB 5g (3H)

Dostupnosť
Skladom
0,972 €
0,810 € bez DPH
Merná jednotka: ks (ks)

Reďkovka ZMES FARIEB 5g (3H)

ZMES FARIEB - kolekcia PALETA FARIEB – zmes farebných odrôd vhodných na rýchlenie i pole.

Osivo jednotlivých odrôd je vo vrecku farebne odlíšené morením.

Za pozitívnym účinkom reďkoviek na naše zdravie stojí veľký obsah vitamínov B a C, ktoré zlepšujú obranyschopnosť organizmu, kyseliny listovej, ktorá má vplyv na správne delenie buniek a krvotvorbu, podieľa sa na dobrom stave nervovej sústavy vrátane emočného zdravia, tiež obsah draslíka, ktorý podporuje činnosť srdca, vápnika dôležitého pre správny rast a pevnosť kostí a karoténu, ktorý zlepšuje zrakové schopnosti. Reďkovky sú tiež cenené pre v nich obsiahnuté sírne silice, ktoré ničia črevné plesne a baktérie.

Reďkovky vylepšujú peristaltiku čriev, pôsobia proti vzniku obličkových a žlčových kameňov, uvoľňujú hlieny pri kataroch horných dýchacích ciest a značne znižujú cholesterol v krvi. Je tiež preukázaný ich pozitívny účinok pri redukčných diétach – obsahujú totiž len veľmi málo tuku.

Reďkovka / Raphanus sativus L. var.

Reďkovky sú na pôdu nenáročné, majú rady ľahšie, kypré pôdy s dostatkom živín. Pred výsevom odporúčame vykonať prekyprenie a pridať kompost, ktorý pôdu zľahčuje a vďaka vysokému obsahu užitočných mikroorganizmov napomáha jej zahrievaniu. 

V osevnom postupe sa reďkovky zaraďujú do II. trate. Neznášajú čerstvý maštaľný hnoj, ktorý spôsobuje pálivosť, červivosť a praskanie buľvičiek. 

S výsevom reďkoviek do teplého pareniska alebo skleníka môžete začať už zhruba od polovice februára. Medzi jednotlivými riadkami nechajte vzdialenosť 15 - 20 cm a semená reďkoviek sejte približne 0,5 - 1 cm pod povrch pôdy, minimálne 3 cm od seba. Po vzídení osiva mladej rastlinky dovyjednoťte na 3 - 4 cm a pôdu udržujte mierne vlhkú. 

Od marca môžete, ak počasie dovolí, vysievať skoré otužilé reďkovky, priamo na vonkajšie záhony. Teplota pôdy, ktorá je pre úspešné klíčenie zásadná by mala mať viac ako 5 °C. Vonkajšie záhony sa oplatí chrániť pomocou  netkanej bielej textílie .

TIP: Pri jarných a jesenných výsevoch, kedy môže teplota nečakane klesnúť, majte vždy po ruke bielu netkanú textíliu, ktorú výsevy prípadne zakryte.

Aby boli buľvičky šťavnaté a len mierne štipľavé, potrebujú pravidelnú zálievku , premokrenie po prísuškoch zvyšuje riziko praskania. Nepravidelná závlaha tiež zvyšuje „ostrosť“ chuti. Pravidelná zálievka tiež zabraňuje napadnutiu reďkoviek drepčíkom. 

Hnojenie rýchlo rastúce buľvy nepotrebujú, je však potrebné ich zasiať do kvalitnej, kompostom obohatenej a na humus bohatej pôdy. 

 

V prehustených výsevoch sa rozvíja hubovitá choroba krčkov semenáčikov známa tiež ako padanie klíčnych rastlín. Napadnutý krčok hnedne a rastlinky odumierajú. Výsev preto neprehusťujte, zakladajte ho riedky a udržujte len miernu vlhkosť. V suchom období zalievajte pravidelne menšími dávkami vody. Čiernenie koreňa sa objavuje pri neskorých jesenných výsevoch. Poškodený koreň je mäkký a rozpadá sa. V rámci prevencie pravidelne striedajte záhony, kam semená reďkoviek vysejete.

Najčastejšie sa na reďkovke vyskytujú drepčíci a kvetienky. Chrobáky drebčíkov vyžierajú typické otvory na listoch a môžu vzchádzajúci porast úplne zničiť. Naproti tomu larvy kvetičiek tvoria chodbičky v buľvičkách a čím ich znehodnocujú. Rastlina sa napadnutiu kvetinou bráni tvorbou horčín, inak sladká dužina koreňa sa tým stáva takmer nepožívateľnou. Zachytiť nálet kvetienky v letných mesiacoch je prakticky nemožné. Preto sa odporúča pestovať reďkovky pod netkanou textíliou , ktorá mechanicky zabráni muškám kvetičiek v nakladení vajíčok a tiež bráni požeru drebčíkov. Z chemickej ochrany je u reďkoviek proti drebčíkom povolený prípravok Karate so ZEON technológiou 5 SK . Je však nutné dodržiavať predpísanú ochrannú lehotu. 

Ak si prajete chrumkavé reďkovky po celú jar, zberajte ich včas a dosievajte nové každý týždeň či dva. Ak si prajete chutné reďkovky po celé leto, v druhej polovici jari sejte letné odrody, ktoré sú odolnejšie voči vybiehaniu do kvetu a drevnateniu. 

Parametre

VýrobcaSEMO
Cenová skupina3
Množstvo5g
Výsev02/03/04/08
Miesto výsevuzáhon
Miesto pestovaniaparenisko / skleník / záhon
Úroda04/05/06/09
Značka Agrosel
Druh zeleniny Reďkovka

Momentálne tu nie sú žiadne hodnotenia.

Buďte prvý, kto napíše hodnotenie na tento produkt.


Súvisiace produkty