Paprika ORENY F1 15s (K)

Semená a sadba | Kód: 705221

Paprika ORENY F1 15s

Dostupnosť
Skladom
3,479 €
2,899 € bez DPH
Merná jednotka: ks (ks)

Paprika ORENY F1 15s

    

Paprika ročnej Oreny F1 - poloraný až poloneskorý hybrid stredného až nižšieho vzrastu určený na pestovanie v skleníkoch a folníkoch. Plody sú väčšie hrubostenné kvádre, v technickej zrelosti tmavo zelené, v botanickej sýto oranžovej, šťavnatej, veľmi príjemnej chuti. Odroda je rezistentná voči TMV.

Plody obsahujú vysoké množstvo vitamínu C. Sú určené na priamy konzum aj konzervovanie v botanickej zrelosti. Dostatočne vyvinuté a vyzreté plody môžeme žať aj v technickej zrelosti.

Všetky druhy papriky obsahujú vitamíny A, C a K, pričom najbohatšou na vitamíny je paprika červená. Rovnako sú významným zdrojom minerálov, ako je napríklad draslík, horčík, fosfor a vápnik. Červené papriky sú dôležitým zdrojom Vitamínu A (karotén) a C. Oba vitamíny chránia pleť pred predčasným starnutím a vzniku vrások. Ako jediná obsahuje rutín, látku chrániacu cievy pred kôrnatením. Žltá paprika je vďaka vysokému obsahu vitamínu E a antioxidantov zeaxantín a luteín významnou ochranou očí pred rizikom vzniku šedého zákalu. Zelená paprika obsahuje kyselinu listovú, ktorá je dôležitá najmä pre tehotné ženy a vývoj plodu. Zároveň podporujú krvotvorbu, a hoci sa to nemusí zdať, zelené papriky podporujú aj dobrú náladu.

Capsicum annuum L. / Paprika ročná

Paprika je pestovateľsky vysoko náročná plodina vhodná do poľných podmienok najteplejších oblastí južného Slovenska a južnej Moravy. V ostatných oblastiach je vhodnejšie pestovanie v krytých alebo chránených priestoroch. Najvhodnejšie sú záhrevné, humózne a dostatočne vododržné pôdy.

Semená paprík majú dlhú vegetačnú dobu, je preto vhodné pri predpestovaní sadiva výsev vykonávať už vo februári. Klíčiace rastliny potrebujú konštantnú teplotu 22 ° C a svetlo. Môžete si pomôcť mini plastovým parníkom s horným vekom a ventilačnými otvormi. V štádiu dvoch pravých lístkov rastliny prepikýrujeme. Do skleníka vysádzame papriky od druhej polovice apríla, podľa aktuálnych klimatických podmienok. Na záhon vysádzame papriky až v druhej polovici mája, kedy im už nehrozia prízemné mrazíky. Sadenice týždeň pred výsadbou von otužujte.

Papriky podľa odrody je možné pestovať na vonkajších záhonoch, vo fóliovníkoch alebo v skleníku. Papriky sa vysádzajú v rozostupoch okolo 40 – 60 cm, podľa vzrastu odrody. Do každej jamky pridajte lopatku kompostu, a napoly zasypanú sadenicu dôkladne prelejte. Až potom navŕšte zvyšok zeminy. Nezabudnite na oporu. Papriky, s výnimkou kríkovitých malých odrôd, ju potrebujú. Plody sú ťažké a rastliny by sa pod ich ťarchou mohli zlomiť. Vyviazanie k opore tiež drží plody vyššie nad zemou, čo je účinnou prevenciou hniloby i ožierania slimáky . Rovnako tak listy vytvoria vzdušnejšiu štruktúru a rastliny budú menej náchylné k hubovým ochoreniam .

Veľmi dôležitá je závlaha. Papriky treba pravidelne zalievať tak, aby bol substrát stále mierne vlhký, nie premokrený. Zvlášť keď sa tvoria plody, potrebuje rastlina naozaj dostatok vlahy, aby boli veľké a šťavnaté a nezasychali im špičky. Papriky v skleníku či pestované v nádobách je najlepšie zalievať denne. Rastliny odporúčame zalievať ráno alebo na večer, a to priamo ku koreňom.

Aby papriky boli stále vitálne, odolnejšie voči stresom a mali maximálne možnú násadu kvetov nezabúdajte na pravidelnú výživu. Striedajte hnojivú zálievku Kristalonu  Zdravá paradajka a paprika s aplikáciou Vitality Komplexu Paradajka a paprika . Hnojivo obsahuje jedinečné zložky, ktoré každá rastlina potrebuje pre svoj zdravý rast a vývoj. Pokiaľ preferujete granulované hnojivá, odporúčame Vám Organo-minerálne hnojivo na paradajky a papriky . Hniloba koncov paprík je porucha vo výžive rastliny - nedostatok vápnika. Postihuje plody a tie sú potom zdeformované na špičke plodu. Pokiaľ sa porucha objaví, rastliny ošetrite prípravkami pre výživu s vápnikom, ako je napr. AGRO Ledek Vápenatý .

Z najčastejších chorôb sa na paprikách vyskytujú hubové choroby. Múčnatka - na listoch sa vytvára biely alebo šedý práškový povlak. Vyzerá ako múčny posyp. Choroba neskôr môže napadnúť kvety aj stonku a plody. Rastliny ošetrujte prípravkami AGRO Múčnatka zeleniny a okrasných rastlín STOP  AGRO Múčnatka zeleniny a okrasných rastlín STOP RTD 0,5 L alebo proti Plesni  AGRO Pleseň STOP RTD 0,5 l

Proti savým škodcom (vošky, molice, roztočce či strapky) aplikujte už pri prvom výskyte ekologický prípravok Rock Effect – nielenže prítomných škodcov zahubí, ale ošetrené rastliny ďalším škodcom nebudú ani chutiť. Postrek aplikujte aj z rubu listov, kde sa škodcovia hlavne vyskytujú! 

Plody paprík môžete zbierať v tzv. technologickej zrelosti - zelenej, botanicky nedozretej alebo v zrelosti botanickej, kedy zbierame plne vyfarbené plody podľa odrody červenej, žltej alebo oranžovej farby.

 

Parametre

VýrobcaSEMO
Cenová skupina6
Množstvo15 semien
Výsev01/02/03
Miesto výsevuvo vykurovaných priestoroch (skleník, byt)
Miesto pestovaniaparenisko / skleník
Úroda06/07/08/09/10

Momentálne tu nie sú žiadne hodnotenia.

Buďte prvý, kto napíše hodnotenie na tento produkt.


Súvisiace produkty