Brokolica LUCKY F1 40s (5H)

Semená a sadba | Kód: 705228
Dostupnosť
Skladom
2,254 €
1,878 € bez DPH
Merná jednotka: ks (ks)

Brokolica LUCKY F1 40s (5H)

Brokolica LUCKY - osvedčená poloraná hybridná odroda pre jarné, skoro letné a jesenné úrody. Rastlina je stredne vysoká, s pevnou klenutou ružicou s jemnými pukmi. Hybrid je vhodný na priamy konzum aj priemyselné spracovanie.

Vegetačná doba od výsevu do zberu je 71 dní.

Odroda sa vyznačuje vysokou toleranciou k hubovým chorobám.

Parametre:
Výrobca:   SEMO
Cenová skupina:   5
Množstvo:   40 semien
Výsev:   02/03/05/06
Miesto výsevu:   vo vykurovaných priestoroch (skleník, byt) / záhon
Miesto pestovania:   parenisko / skleník / záhon
Úroda:   06/07/08/09/10

Brokolica je bohatá na vitamíny A, C, E, kyselinu listovú, betakarotén, flavonoidy a vlákninu, z minerálov obsahuje vápnik, draslík, horčík a železo. Brokolica zlepšuje trávenie a povzbudzuje látkovú výmenu, pomáha pri regenerácii slizníc a osteoporóze. Vysoký obsah draslíka pozitívne ovplyvňuje odvodňovanie organizmu a znižuje krvný tlak. Je to jedna z najlepších protistresových zelenín, pomáha znižovať hladinu voľných radikálov v krvi a tým znižuje riziko cievnych ochorení, navyše podporuje celkovú obranyschopnosť organizmu.

Ružica obsahuje komplex látok s antikarcinogénnou aktivitou, výrazným preventívnym účinkom proti nádorovému bujneniu. Jej sila sa najviac osvedčila v prevencii rakoviny prostaty. Brokolica mužom tiež pomáha zvyšovať sexuálnu výkonnosť a plodnosť.

Z mierne povarenej brokolice sa pripravujú zeleninové šaláty, nákypy, slané koláče, omáčky na cestoviny, veľmi obľúbená je ako príloha k mäsovým pokrmom, môžete ju dusiť, piecť, zapekať, restovať, grilovať alebo pridať do rizota, Z brokolice sa varia polievky a krémy. Aj listy brokolice sú jedlé a môžete ich spracovať podobne ako špenát. Na jedlo sa zbierajú iba mladé a jemné listy, tie staré sú už príliš tuhé a vláknité.

Poznámka:  Čo najkratšia tepelná úprava zaistí znehodnotenie minima cenných látok brokolice.

Brassica oleracea convar. cymosa Duch. / Brokolica

Brokolica je z pestovateľského hľadiska menej náročná ako karfiol a môžete ju pestovať prakticky všade. Najlepšie sa jej darí v dobre priepustnej, vlhkej, avšak dobre odvodnenej pôde s dostatkom živín. Najradšej má svetlé a vzdušné miesta, pokiaľ ju vysadíte do tieňa, porastie pomalšie a ružica bude menšia. Najlepšie sa jej darí pri teplote od 10 do 25 ° C, vo vyšších teplotách rýchlejšie vykvitá.

V osevnom postupe brokolicu radíme do I. trate. Ideálna predplodina je hrach alebo fazuľa, ktoré pôdu prirodzene obohacujú o dusík. Nikdy ju nevysádzame na záhon, kde sme v predchádzajúcich dvoch rokoch mali vysadenú kapustu, kel, karfiol alebo kaleráby. Brokolicu tiež veľmi prospieva susedstvu so špenátom.

Semená brokolice môžete zasiať priamo na záhon alebo si doma predpestovať sadivo - skoré odrody. Rozlozenie výsevu do niekoľkých termínov Vám zaistí predĺženie zberu. Pri predpestovaní sadiva môžete semená vysievať už od februára do sadbovača alebo kvetináča s kvalitným výsevným substrátom . Výsevné substráty sú tými najkvalitnejšími, ktoré sa u nás predávajú. Sú zásobované správnym množstvom hnojiva na aspoň štyri týždne života sadenice - čo pre predpestovanie je tak akurát.

Semená brokolice sú pomerne malé. Avšak, aby ste boli neskôr schopní ich ľahko presadiť, treba ich vysiať dostatočne ďaleko od seba. Pre výsev môžete tiež použiť rašelinové tablety - jiffy , kam vždy umiestnite dve alebo tri semienka. Rast potom necháte len tú najsilnejšiu sadeničku.

TIP: Zálievku semien odporúčame sprvu vždy aplikovať formou rosenia  postrekovačom , ktorým povrch rovnomerne zavlažíte a súčasne obmedzíte riziko vyplavenia semien či poškodenia klíčkov na minimum.

Výsevy pravidelne rosíme a kontrolujeme stav substrátu či zeminy, či potrebuje zaliať. Na klíčenie bude dostačovať rosenie. Až neskôr, až sadeničky budú mať vlastné korienky, bude nutné prikročiť k občasnému zaliatiu.

Priamy výsev je vhodný v polovici júna so zberom na jeseň. Rastlina znesie mráz až - 5 °C.

Predpestované sadenice musia mať najmenej tri pravé lístky, nesmú byť prerastené a vytiahnuté. Po výsadbe sa odporúča zakryť záhon netkanou textíliou, ktorá ich ochráni pred chladom a udržuje vlhko, ktoré mladým sadeniam svedčí. Navyše dobre utesnená textília ochráni mladé rastlinky pred škodcami, najmä drepčíkmi.

Pri výsadbe rozmiestnite jednotlivé rastliny do sponu zhruba 60 x 50 cm. Záhony s brokolicou treba pravidelne kypriť, tým sa prevzdušní vrchná vrstva pôdy, čo je pri pestovaní brokolice veľmi dôležité.

Brokolicu je potrebné pravidelne zalievať - ​​na začiatku tvorby ružíc musí byť zálievka výdatnejšia, aby boli husté a kompaktné. Keď sa začne vytvárať ružica, zálievku čiastočne obmedzíme. Vždy dbajte na to, aby voda smerovala iba ku koreňom, nie na list.

Košťáloviny odčerpávajú z pôdy veľké množstvo živín, ktoré sú pre pestovanie karfiolu, brokolice, kapusty a ďalších kapustovitých nevyhnutné. Brokolica je typickou rastlinou I. trate, preto sa vsádza na záhony do ktorých bol na jeseň zapravený odležaný hnoj alebo kompost . Dostatok živín je zásadný pre jeho úspešné pestovanie. V priebehu rastu je brokolica náročná na živiny. Preto ju pravidelne prihnojujte komplexným hnojivom.

Na brokolici rovnako ako na ostatných kapustovitých rastlinách sa najčastejšie stretnete s múčnatkou kapustovitých, z ďalších chorôb to sú potom najmä hrču koreňov kapustovitých a nedostatok molybdénu a bóru. Proti nádorovitosti koreňov sa 2 - 3 týždne pred výsevom (výsadbou) odporúča zapravovať vápenec . Hlavnou zásadou pri predchádzaní chorôb je nesadiť kapustovité rastliny na rovnaké stanovište viac rokov po sebe.

Častými škodcami na brokolici sú drepčíci. Tí sú skôr nepríjemní, než skutočne nebezpeční. Chutia im listy, ktoré okusujú. Ale ak sa pustia do mladej rastliny, mohlo by dôjsť aj k jej úhynu. Dřepčíci nemajú radi vodu, takže obmedziť ich výskyt je možné pravidelným postrekom vodou alebo prikrytím netkanou textíliou . Keďže sa jedná o chrobáky skákavé, môžete použiť aj lepové pasce , ktoré umiestnite do blízkosti rastlín. Ďalším častým nepozvaným hosťom je belásek a samozrejmne nesmieme zabudnúť ani na slimákov , ktorí milujú mladé rastliny.

TIP:  Skúste zasiať k brokolici lichoriešnici, táto letnička ju ochráni pred drepčíkmi, voškami, húsenicami a mravcami.

Brokolica sa pestuje pre nerozvinuté kvetné puky, ktoré sa konzumujú. Preto sa brokolica žne vtedy, keď sú ružice pevné - včasná úroda je dôležitá! Kvetné puky sa stále vyvíjajú a obzvlášť za horúcich letných dní môže začať ružica brokolica rýchlo kvitnúť. Brokolica, ktorá začína vytvárať drobné žlté kvietky, je už prezretá. Vykvitnutím sa brokolica znehodnocuje.

Po zbere ružice dorastajú ružice bočné, síce menšie, ale rovnako chutné. Po zbere vrcholovej ružice sa u väčšiny odrôd vyvinú puky v pazuchách listov ružice postranné. Sú menšie ale rovnako krehké a chutné ako hlavné ružice.

Brokolicu je potrebné rýchlo spracovať alebo rovno zjesť, aby nezožltla. Pokiaľ ihneď po zbere ružicu brokolice podchladíme chladničke, spomalíme tým procesy, ktoré spôsobujú zožltnutie. Najlepšie je brokolicu povariť v pare, nechať odkvapkať a zmraziť.

Momentálne tu nie sú žiadne hodnotenia.

Buďte prvý, kto napíše hodnotenie na tento produkt.


Súvisiace produkty